Територіальні органи ДФС
у Дніпропетровській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Який порядок формування податкового кредиту на підставі рахунків, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, підприємствами, які визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом?

14.03.2017

У відповідності до п.198.1 ст.198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту згідно п.198.2 ст.198 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Пунктом 198.6 статті 198 ПКУ передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 ПКУ.

Згідно п.201.11 ст.201 ПКУ підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є:

а) транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

б) касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку);

в) бухгалтерська довідка, складена відповідно до пункту 36 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ;

г) податкова накладна, складена платником податку відповідно до п.208.2 ст.208 ПКУ та зареєстрована в ЄРПН.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), у відповідності до п.198.6 ст.198 ПКУ таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Зазначене правило не поширюється на інші документи, які згідно з нормами ПКУ є підставою для формування податкового кредиту, зокрема митні декларації та документи, перераховані у п.201.11 ст.201 ПКУ.

Враховуючи зазначене, якщо платником ПДВ у періодах виникнення права на податковий кредит не були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі документів, які без отримання податкової накладної дають право на податковий кредит, то зазначені суми податку можуть бути включені платником до складу податкового кредиту шляхом подання за звітні періоди, в яких виникло таке право, уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, передбачених ст.102 ПКУ) за правилами, встановленими ст.50 ПКУ для самостійного виправлення помилок, допущених у раніше поданій звітності.

У відповідності до п.п.14.1.266 п.14.1 ст.14 ПКУ касовий метод – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Згідно п.187.10 ст. 187 ПКУ платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), у тому числі надають послуги з його транспортування та постачання, надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом. Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

В той же час, Законом України „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” №1797 від 26.12.2016 року внесено зміни до п.44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, згідно якого тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Враховуючи вищезазначене, датою формування податкового кредиту на підставі рахунку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, для платників податку, які використовують касовий метод формування податкового кредиту, є дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості таких поставлених йому послуг.

Зазначена позиція викладена ДФС України у листі від 23.12.2016 року №40753/7/99-99-15-03-01-17.

Як свідчать обставини викладені у запиті, дані інформаційних баз ДФС України Підприємство здійснює операції з надання житлово-комунальних послуг, у т.ч. водовідведення та водопостачання.

Згідно даних податкових декларацій з ПДВ основними покупцями Підприємства є кінцеві споживачі-неплатники ПДВ та бюджетні установи. 

По операціях з надання житлово-комунальних послуг такій категорії споживачів як населення, бюджетні установи, житлово-експлуатаційні підприємства у відповідності до п.187.10 ст.187 ст.187 ПКУ, визначення дати податкових зобов’язань та податкового кредиту відбувається за касовим методом, а з 01.01.2017 року у відповідності до п.44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ касовий метод застосовується за послугами надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення всім категоріям споживачів.

Надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення Підприємством здійснюється через укладення договору про надання послуг з централізованого водопостачання з Підприємством водопровідно-каналізаційного господарства (вид діяльності – Забiр очищення та постачання води).

Облік послуг з централізованого водопостачання, отриманих Підприємством від Підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, здійснюється за рахунок приладів обліку.

При цьому, згідно інформаційних баз даних Підприємство водопровідно-каналізаційного господарства з лютого 2016 року не здійснює реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, що позбавляє права Підприємство на включення сум ПДВ за отримуваними послугами до податкового кредиту.

Враховуючи вищезазначене, у відповідності до п.187.10 ст.187 ст.187,  п.201.11 ст.201, до п.44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ Підприємство має право на формування податкового кредиту за отриманими від Підприємства водопровідно-каналізаційного господарства послугами з централізованого водопостачання на підставі рахунків, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, які містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами.

Таким чином, формування податкового кредиту Підприємством на підставі таких рахунків можливе лише за умови оплати Підприємством поставлених Підприємством водопровідно-каналізаційного господарства послуг чи здійснення інших видів компенсацій їх вартості.

При цьому, у разі, якщо платником ПДВ у періодах виникнення права на податковий кредит не були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі документів, які без отримання податкової накладної дають право на податковий кредит, то зазначені суми податку можуть бути включені платником до складу податкового кредиту шляхом подання за звітні періоди, в яких виникло таке право, уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, передбачених ст.102 ПКУ) за правилами, встановленими ст.50 ПКУ для самостійного виправлення помилок, допущених у раніше поданій звітності.

В той же час повідомляємо про право покупця у відповідності до п.201.10 ст.201 ПКУ у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п.201.1 ст.201 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН.

 

До списку